هورمون شناسی -فیزیولوژی غدد

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

هورمون شناسی -فیزیولوژی غدد

هورمون شناسی , فیزیولوژی غدد hormones , غلظت هورمون ها درخون , غلظت هورمون ها درخون , سیستم اندوکرین و سیستم عصبی , انواع ترشحات هورمونی , پروتئین ها و پلی پپتیدها ,شامل هورمون های ترشح شده , از هیپوفیز قدامی و خلفی , پانکراس(انسولین و گلوکاگون) , غده ی پاراتیروئید(هورمون پاراتیروئید) , ستروئیدهای مترشحه , از قشر فوق کلیه , (کورتیزول و آلدسترون) , تخمدان ها , (استروژن و پروژسترون) , بیضه ها, (تستسترون) , هورمون های آمینی , که از تیروئید , T4 ,T3و , مدولای فوق کلیه, (اپی نفرین و نور اپی نفرین) , ترشح می شوند , هورمون های غدد درون ریز , در محور هیپوتالاموس , هیپوفیز , غدد محیطی  , هورمون های مترشحه از هیپوفیز , هیپوفیز دارای دوقسمت قدامی , (ادنوهیپوفیز) , خلفی(نوروهیپوفیز) , Anterior Pituitary-(GH) Growth Hormone , هورمون رشد ,-Thyroid- Stimulating Hormone(TSH) , هورمون محرک تیروئید , Adernocorticotrophin  , Hormone(ACTH , هورمون محرکه قشر فوق کلیه , Prolactin:یا لاکتوژن , یا لاکتوتروپین , Gonadotropins Follicle- Stimulating  , Hormone(FSH):, هورمون محرک فولیکولی , Luteinizing Hormone(LH , هورمون مولّد جسم زرد , Posterior Pitutiar , یا نوروهیپوفیز , Oxytocin , درهنگام زایمان , شیردهی , Antidiuretic Hormone(ADH) , هورمون ضدادراری یا وازوپرسین , هورمون های مترشحه از هیپوتالاموس , ترشح هورمون ها از دیگر , غدد درون ریز محیطی , شامل موارد زیر میباشد , از غده تیروئید: Thyroxine(T4)  , Triiodothyronine (T3 , از غدد فوق کلیوی , از بخش قشری آن , آلدسترون-کورتیزول-اندروژنها , (هورمون های استروئیدی) , از بخش مرکزی , اپی نفرین-نور اپی نفرین , (هورمون های آمینی) , هورمون هایی که از , گنادهای جنسی ازاد می شوند , انواع هورمون ها , (از نظر حلالیت در خون) , به طور کلی از لحاظ حلالیت در خون، 2 نوع هورمون در بدن داریم , هورمون های هیدروفیل , هورمون های پپتیدی های , کاتکولامین بخش مرکزی فوق کلیه , ( مثل اپینفرین) هورمون های لیپوفیل , شامل هورمون های تیروئیدی ، جنسی بخش قشری فوق کلیه , گیرنده های یونوتروپیک , گیرنده هایی که به عنوان کانال عمل میکنند , و یون رو از خود عبور میدهند , گیرنده های متابوتروپیک , رسپتورهای متصل شونده به G Protein , اما G-Pr چه میباشد , چگونه در داخل سلول پیام رسانی کرده , و پاسخ ایجاد میکند , هورمون هایی که از طریق Gq ,عمل میکنند , مکانیسم سیگنالینگ داخل سلولی , هورمون های سایتوکاینی , از طریق فعال کردن JAK-STAT ,

 تاریخچه

 هورمون یک کلمه یونانی به معنای "عاملی که می تواند چیزی را به جلو هل دهد."

  در تعریف، هورمون ها مواد شیمیایی هستند که از یک سلول ترشح و به سلول هدف(که در نزدیکی آن یا دوردست آن قراردارد) می رسند، و باعث ایجاد پاسخ در سلول و بافت هدف میگردد.

  نخستین بار، ارسطو بیان کرد: از گنادهای جنسی موادشیمیایی آزاد می شوند که می توانند برروی فعالیت های جنسی و رفتار فرد اثر بگذارند. این فرضیه همچنان باقی ماند تا این که که بیولوژیستها در سال 1850 (برت هولد و همکارانش) در این زمینه آزمایشی را انجام دادند: آن ها گناد های تستیسی را به خروس هایی که تاج سر نداشتند پیوند زدند و مشاهده کردند که تاج سر آن ها شروع به رشد کرد و درکنار آن رفتارهای آنها نیز تغییرکرد.

 در سال 1900 استارلینگ و همکارانش مشاهده کردند که اگر یک ماده اسیدی وارد دئودنوم شود، هورمونی به نام سکرتین از سلول های جدار دوازدهه آزادمی شود و باعث افزایش ترشحات قلیایی پانکراس به دئودئوم، و خنثی شدن اسید معده می شود. آنها اولین بار کلمه هورمون را برای سکرتین بکار بردند

چند سال بعد آقای لانگرهانس، جزایرلانگرهانس را کشف کرد..

  نخستین بار در سال 1922 دکتر بانتینگ و دکتر بست انسولینی را که از سلول های β جداکرده بودند به شخصی که در کمای اسیدوز ناشی از دیابت رفته بود تزریق کردند و آن شخص نجات پیداکرد.

در سال 1995، آقای پی یرس گفت: سلول هایβ منشا اکتودرمی(عصبی) دارند و شواهدی را هم ارائه داد که تاکنون رد نشده است، ولی برخی از دانشمندان هنوز معتقدند سلول هایβ منشا اندودرمی دارند.

غلظت هورمون ها درخون:

  بیشتر هورمون ها درخون به مقادیر بسیاراندکی وجوددارند، غلظت برخی از آن ها به کمی یک پیکوگرم در میلی لیتر است و همچنین پس از آزادشدن، فقط چندثانیه درگردش خون باقی می مانند، بنابراین اندازه گیری غلظت آن ها با استفاده از ابزارهای شیمیایی معمول سخت است. یک روش بسیار دقیق که نزدیک به 30-40سال پیش ابداع شد، انقلابی در اندازه گیری هورمون ها، پیش سازها و محصولات متابولیکی آن ها به وجوداورد. این روش  “Radioimmunoassay”  نام دارد. امروزه روش الیزا رایج ترین  روش اندازه گیری هورمون می باشد

 و تاکنون، با پیشرفت های علمی اخیر، هورمون های بیشتری شناخته شده اند. ازجمله:

 • هورمن لپتین که از بافت چربی آزادمی شود، برروی هسته های Ventromedialهیپوتالاموس(مراکز سیری) اثرمی گذارد و باعث تنظیم رژیم غذایی و نهایتا جلوگیری از چاقی می شود.

 • هورمون گرلین، که هورمون اشتها آور است و به طورعمده از دستگاه گوارش آزاد می شود.

 • آخرین یافته ها در زمینه غدد، درباره هورمونی به نام Klotho یا Clotho(هورمون جوانی) است.

ساعت کاری

بیو وان در تمامی زمینههای آموزشی و پژوهشی با تخصصیترین گروه آماده ارائه خدمات میباشد

 • شنبه تا چهارشنبه : 8.00 صبح - 8.00 عصر
 • پنجشنب : 7.30 صبح - 9.30 عصر
 • جمعه : 7.00 صبح - 10.00 عصر

تماس با ما

آدرس : تهران- میدان انقلاب، خیابان کارگر شمالی،کوی دانشگاه تهران

 • ایمیل :gholamitilko@gmail.com
 • ساعت کاری : 7.30 صبح - 9.30 شب
 • شماره تماس : 09108350291
 • facebook
 • twitter
 • google
 • instagram
تمام حقوق این سایت متعلق به گروه bio1 به سرپرستی پوریا غلامی تیلکو می باشد . نقل مطالب متمم به هر شیوه و با هر عنوان، تخلف محسوب شده و متخلفین بر اساس قوانین جاری کشور مورد پیگرد قانونی قرار می گیرند.